Leden 2021

Anýz podporuje žaludek i kojící maminky

  Rádi pečete na Vánoce? Potom vám anýz asi připomene pouze chuť nějakého sladkého “pamlsku”. Plod bedrníku anýzového – anýz má však kromě chuti množství pozitivních účinků i na tělo. Tato léčivá bylina se využívá ve formě léčivého čaje a také jako koření do jídel. Kromě toho je velmi šetrná, proto je vhodná i pro děti. Už před 3000 lety patřil anýz mezi nejoblíbenější koření ve středomoří. Jeho domovinou je právě oblast Blízkého východu a Středozemí. Anýz se pro svou omamnou vůni přidával do tzv. vykuřovacích směsí, protože usnadňoval soustředění potřebné k meditování. Také pomáhá k dobrému spaní, proto se přidává do polštářků. Čerstvé listy se v minulosti pohazovaly po místnosti, aby zahnaly všechno zlé – od hmyzu po duchy. Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích anýzu v části svého herbáře „O Berdnijku Kapitola “

Existuje několik různých variací anýzu, z nichž některé jsou toxické, proto je třeba věnovat zvýšenou opatrnost při nákupu a užívání. Anýz obsahuje vysokou úroveň antioxidantů, jako je linalool, kvercetin, tymol, terpineol, kyselina kávová, anetol, kaemferol a kyselina kumarová, stejně jako významné množství železa.

S čím anýz může pomoci?

 • Ulehčuje kašel
 • Má vliv na podporování žluče, urychluje trávení
 • Zvyšuje chuť k jídlu
 • Je účinný na plísňová onemocnění a mykózy
 • Zvyšuje tvorbu mléka u kojících matek
 • Je vhodný při celkovém oslabení organismu
 • Drcený pomáhá při škytavce a zápachu z úst
 • Krátce povařený anýz s mlékem má relaxační účinky
 • Anýz je výborná protilátka na nikotin a dehet, podporuje regeneraci buněk sliznice a čistí podrážděnou sliznici
 • U dětí a kojenců je anýzový zápar výborný při břišní kolice a průjmu
 • Podporuje produkci červených krvinek

Pozor! Anýz se může snadno zaměnit s bolehlavem!

Anýzový čaj a odvar

Z anýzových semen si můžete připravit čaj nebo odvar. Anýzový čaj připravíte zalitím dvou čajových lžiček semen (nejlépe drcených) 250 ml vroucí vody. Necháte 15 minut vyluhovat, potom scedíte a popíjíte třikrát denně.

Anýzový extrakt na podporu žaludku

Dělá se z jednoho dílu kořenů a pěti dílů koňaku: třikrát denně se užívá 20 až 40 kapek tohoto extraktu na kostce cukru.

Do rámečku: Ve spojení s cibulí pomáhá anýz při angíně.

Čaj pro kojící maminky

Tento čaj zvyšuje kvalitu i tvorbu mateřského mléka. Potřebujete 1 lžičku anýzu, 1 lžičku fenyklových semen, 1 lžičku jestřabiny, 3 dl vroucí vod. Léčivky zalijete vroucí vodou a vše necháte 10 minut louhovat. Potom přecedíte a popíjíte po douškách během celého dne.

Oční koupel při zánětech

Budete potřebovat 1 lžičku anýzových semínek a 2 dl vody. Anýz zalijete vroucí vodou a vše necháte 15 minut louhovat. Poté dobře přecedíte a vzniklým čajem si několikrát denně vypláchnete oči.

Průduškový čaj s anýzem

Potřebujete půl lžičky anýzu, půl lžičky kořene lékořice, 3 dl vroucí vody. Bylinky přelijete vroucí vodou a vše necháte 10 minut louhovat. Pak přecedíte a pijete po douškách.

Do rámečku: Ve středověku byl bedrník považován za účinný lék proti moru a také měl uvolňovat darebné větry.

Na nespavost

Při nespavosti si svařte mléko s anýzem. Na sklenici mléka použijte lžičku rozdrcených anýzových semen. Přeceďte a dochuťte medem.

Zdraví pokožky

S relativně vysokou úrovní různých antioxidantů může tato „hvězda“ přispět k podpoře eliminace volných radikálů v celém těle, zejména těch, které způsobují oxidační stres v kůži. Anýz minimalizuje vzhled vrásek, zvyšuje pružnost pokožky a přispívá k mladistvému a svěžímu vzhledu.

Imunita především

Antibakteriální účinky anýzu jsou dobře známé, vždyť se toto koření již od nepaměti používá k léčbě bakteriálních infekcí žaludku a dalších částí těla. Mezi nejdůležitější informace patří fakt, že toto koření je účinné proti několika bakteriálním kmenům odolným vůči antibiotikům, což je pro farmaceutický průmysl velmi cenné.