Leden 2021

Kvasnice – poklad pro naše tělo

Pokladem pro naše tělo jsou docela obyčejné pivovarské kvasnice, které seženete za pár drobných v každém oddělení potravin (lahůdkové kvasnice). Mnoho hospodyněk má kvasnice spojené s pečením chleba či buchet, ale jde o přírodní léčivo. Kvasnice jsou jakýmsi živým organismem, tyto živé slisované kvasinky totiž patří mezi jednobuněčné houby, viditelné pouze pod mikroskopem. Jsou obrovským zdrojem vitaminů skupiny B, dále vitaminu D, enzymů, stopových prvků, esenciálních kyselin a minerálních solí. Droždí má přirozenou absenci lepku a může se tudíž bez problémů zařadit do bezlepkového jídelníčku.

Pivovarské kvasnice jsou vedlejším produktem získávaným při výrobě piva. Tímto způsobem se získávali již ve starověku. Doporučovaly se při léčbě hypovitaminóz a řadě dalších chorob. Dříve nebyla známa možnost jejich delšího uchování, a tak byly jejich léčivé účinky dostupné pouze lidem v blízkosti pivovarů. I přesto dosáhly pivovarské kvasnice širokého uznání a jsou zmiňovány v mnoha lékařských knihách.

Kvasnice příznivě ovlivní zdravotní stav. Jsou nápomocny zejména při kožních problémech, regenerují tělo, upravují trávení a zlepšují vylučování stolice, mají protizánětlivé účinky, jsou vhodné při únavě a depresích, také pro diabetiky a lidi s cirhózou jater. Celkově příznivě ovlivňují imunitní systém a pomáhají i při nespavosti a nervozitě, snižují chuť na sladké.

Užíváme v mléce či vodě

Kvasnice, které se dnes dají koupit i v bio kvalitě, užívejte v mléce či obyčejné vodě, a to tak, že v hrnku rozpustíte 1/3 kostky kvasnic a vypijete. Pokud někdo nesnáší chuť droždí, dají se koupit tablety či prášek. Kvasnice můžeme přidat i do polévky či do omáček. Pozor ale, teplota nad 55 stupňů Celsia buňky droždí ničí.

Pokud trpíte nedostatkem vitamínů B, velké množství pivovarských kvasnic by vám mohlo zpočátku způsobovat nadýmání a plynatost, a proto začněte nejdříve malým množstvím a postupně je zvyšujte, až najdete takovou dávku, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Problémová pleť je s kvasnicemi tabu

Kvasnice můžete použít i jako pleťovou masku. Stačí si kousek kvásku rozmíchat v troše mléka a potřít jím problematická místa. Nechat vyschnout, nejlépe přes noc a následně důkladně umýt. Stejným způsobem se dají kvasnice aplikovat i při jiných kožních problémech, například suché a svědivé kůži.

Kvasnicová maska na vlasy

I vaše vlasy mohou zářit zdravím. Na vlasovou masku budete potřebovat plnou lžíci vody, kvasnic, cukru, medu a 2 lžíce suchého hořčičného prášku. Kvasnice rozmícháte ve vodě a přidáte cukr. Jakmile se suroviny rozpustí, přidejte med a hořčicový prášek. Masku aplikujte na pokožku hlavy a vlasové kořínky. Obalte potravinářkou fólií a ručníkem, nechte působit 20 minut a poté omyjte šamponem.