Leden 2021

Mouka plná vitaminů

  Máte rádi sladké nebo slané kaše, ale máte strach z mouky? Pak si asi také uvědomujete, že všechno, co přijmete do těla ústy, se v něm nějakým způsobem projeví. Naše tělo je vlastně jedna velká chemická laboratoř, která zpracovává všechno, co jí poskytneme. Naučme se jíst zdravě, jedině tak unikneme civilizačním chorobám, které číhají, až budou moci udeřit. Vyzkoušejte kukuřičnou mouku, která je přirozeně bezlepková a má výborné chuťové vlastnosti. Pracovat s ní je rychlé a recepty zvládne i úplný začátečník.

  Kukuřičná mouka je bohatá na vitaminy A, C a E, dále na minerály draslík, železo, hořčík, zinek a fosfor, rozpustnou vlákninu a kyselinu listovou. Čistí střeva, a proto je cenným pomocníkem při problémech se zácpou, tračníkem či celiakií. Můžete ji částečně nahradit i moukou pšeničnou a uvařit tak svoje oblíbená jídla v bezlepkové variantě. Možná si budete muset na její chuť trochu zvyknout, ale jakmile ji jednou ochutnáte, nebudete chtít jinou. Dokonce i kojící matky mohou děti přikrmovat kukuřičnou kaší. Kukuřičnou mouku uchovejte na chladném a suchém místě v uzavřené nádobě a rychle ji spotřebujte. Mouka staršího data má tendenci hořknout.

  Z kukuřičného zrna se vyrábí mouka a v Itálii se z kukuřičné mouky vyrábí polenta. Právě tu můžeme u nás koupit i v obchodech. Využijete ji při zahušťování polévek, omáček, nebo při pečení. Z kukuřičné mouky se peče chléb, v Mexiku placky zvané tortilla, v Rakousku se z ní připravují škubánky, v Itálii vaří proslulá polenta. I Rumunsko má své národní jídlo z kukuřičné mouky zvané mamaliga. Z kukuřičné mouky vykouzlíte v kuchyni netradiční exotická jídla a dodá zvláštní lehkost vašim koláčům.